Porady

PIĘĆ GŁÓWNYCH POWODÓW, DLA KTÓRYCH POWINIENEŚ WYMIENIAĆ OLEJ

By 05.04.2020 25 października, 2020 No Comments
wymiana oleju w samochodzie

Mechanicy oraz producenci samochodów zalecają rutynową wymianę oleju w pojeździe: silnik składa się z wielu ruchomych części, które muszą być odpowiednio nasmarowane aby uniknąć uszkodzeń, zaś to właśnie olej spełnia tę ważną funkcję. Z czasem, gdy olej ulega rozkładowi i staje się zanieczyszczony pozostałościami z procesu spalania paliwa oraz innymi zanieczyszczeniami z silnika traci on swoje właściwości negatywnie wpływając na jakość zabezpieczenia części ruchomych przed zgubnym działaniem tarcia. Wszystkie metalowe części Twojego silnika podczas pracy pozostają w ruchu i tylko dzięki cienkiej warstwie filmu olejowego nie trą bezpośrednio o siebie – nietrudno sobie wyobrazić jakie mogą być konsekwencje niedostatecznego bądź braku smarowania.

Badania przeprowadzane na świecie wykazują, że ok. 22% pojazdów ma zużyty lub zbyt niski poziom oleju silnikowego. Okresowa wymiana oleju silnikowego i filtra pomaga utrzymać silnik w najlepszej kondycji i zapobiega kosztownym naprawom. Porównując średni roczny koszt wymiany oleju z kosztem usunięcia awarii silnika mogących pojawić się w wyniku eksploatacji pojazdu z zużytym olejem właściciel pojazdu dochodzi do wniosku, iż korzyści okresowej wymiany oleju są oczywiste zarówno dla portfela, jak i samopoczucia. Eksperci z FAST potwierdzają, iż wymiana oleju i filtrów jest kluczowa dla utrzymania silnika w dobrym stanie technicznym.

-Olej zapewnia smarowanie silnika. Wyobraź sobie wszystkie ruchome części, tłoki, zawory i inne poruszające się z dużą prędkością wewnątrz silnika samochodu. Elementy te w wyniku tarcia wytworzą duże ilości ciepła i błyskawicznie zużyją silnik bez odpowiedniego smarowania olejem. Upewnij się, że zapoznałeś się z instrukcją obsługi, aby sprawdzić jakiego oleju powinieneś używać w swoim samochodzie aby uniknąć drogich awarii.

-Elementy silnika wymagają chłodzenia. Ruchome części, które nie są odpowiednio smarowane, powodują tarcie, które z kolei wytwarza ciepło. Utrzymywanie odpowiedniego poziomu niezużytego oleju jest idealnym rozwiązaniem zapobiegającym zbyt dużemu tarciu i przegrzaniu elementów silnika.

-Olej silnikowy usuwa pojawiające się w silniku zabrudzenia. Cząsteczki wszelkich zanieczyszczeń są zabójcze dla silników. Z czasem zanieczyszczenia mogą powodować korozję i skrócić żywotność silnika. W miarę upływu czasu w wyniku rozkładu, oraz przyjmowani kolejnych zabrudzeń olej zamienia się w gęstą maź o coraz gorszych właściwościach smarnych. Rutynowa wymiana oleju i filtrów pomaga w usuwaniu cząstek stałych i nagarów z silnika pomagając zarazem w utrzymaniu silnika w doskonałym stanie technicznym.

-Olej silnikowy wpływa na zużycie paliwa. Słabe smarowanie silnika może prowadzić do zwiększonego zużycia paliwa, więc upewnij się, że w silniku jest wystarczająco dużo czystego oleju. Badania wykazują, że dzięki okresowej wymianie oleju oraz doborze jego prawidłowych parametrów średnie spalanie na 100 km może ulec poprawie o 1% do 2%. Nie brzmi to jak duża poprawa, ale dla przeciętnego samochodu prowadzi do oszczędności nawet 30 litrów paliwa przez cały rok! Można się zatem pokusić się o stwierdzenie, iż dzięki regularnej wymianie oleju w przeciągu roku zaoszczędzamy… na kolejną wymianę oleju 😉

-Olej zwiększa długowieczność silnika. Zwykła i prosta wymiana oleju sprawia, że Twój pojazd przejedzie bezawaryjnie więcej kilometrów. Dodatkowo zgodnie ze statystykami wycena samochodu wzrasta w czasie odsprzedaży, jeśli wszelkie wymiany filtrów i oleju były przeprowadzane w odpowiednim czasie.

Samodzielne przeprowadzanie wymiany oleju może być kłopotliwe i niezgodne z przepisami ochrony środowiska, ale jest to zadanie konieczne do wykonania. Przyjdź i przekonaj się, jak niedroga i wygodna może być wymiana oleju w Warsztacie Samochodowym FAST.