Porady

PRZEGLĄDY OKRESOWE KLUCZEM DO DŁUGOWIECZNOŚCI POJAZDU

By 06.04.2020 17 marca, 2021 No Comments
przegląd okresowy samochodu

Czym jest przegląd okresowy? Przegląd okresowy to wymiana płynów i części gdy są one zużyte ze względu na wiek lub przebieg, a nie oczekiwanie na ich awarię lub zły stan.

Za każdym razem, gdy do warsztatu przyjeżdża klient 10-letnim samochodem, z przebiegiem około 150-200 tysięcy kilometrów mówiący że od nowości nie musiał w samochodzie nic wymieniać mechanicy zaczynają obawiać się o usterki które zaraz mogą się pojawić. W samochodzie dokonano kilku wymian oleju, ale nie przeprowadzono wszystkich zalecanych czynności konserwacyjnych, zatem tylko kwestią czasu jest pojawienie się konieczności wykonania rozleglejszych napraw lub awarii różnych podzespołów. Części mechaniczne nie są wieczne, a wiele z nich zostało zaprojektowane na przebieg ok 150-200 tysięcy kilometrów.

Wiek, przebieg, zmiany temperatury spowodowane nie tylko zmianą pór roku, ale głównie przebytymi cyklami pracy pojazdu – wszystkie te czynniki powodują pogorszenie jakości części samochodowych. Wszelkie elementy gumowe stają się kruche, płyny eksploatacyjne ulegają rozkładowi tracąc swoje właściwości smarujące i chłodzące, a także mogą pojawiać się w nich zanieczyszczenia, które mogą powodować uszkodzenia układów w których pracują. Płyn chłodzący traci równowagę pH i staje się niezwykle kwaśny powodując wżery na wężach, uszczelkach i powierzchniach metalowych prowadząc tym samym do wycieków. Paski pękają i stają się kruche. Komponenty elektryczne, takie jak przekaźniki, komputery, alternatory, rozruszniki, cewki i urządzenia do kontroli emisji spalin, w które są obfite dzisiejsze pojazdy, z czasem również zużywają się z powodu nieprzyjaznego środowiska oraz zmian temperatury.

Długość życia pojazdu może być bardzo różna w zależności od wielu różnych czynników, ale jeśli chcesz aby Twoje auto długi czas służyło bezawaryjnie, pamiętaj, że regularnie wykonywane przeglądy, oraz zapobiegawcze wymiany płynów oraz części eksploatacyjnych są kluczem do uzyskania najdłuższego życia pojazdu.