Wymiana oleju Szczecin

Olej silnikowy jest integralnym elementem konstrukcyjnym silnika niezbędnym do jego prawidłowej pracy. Od jakości oleju zależy stan techniczny jednostki napędowej oraz jej długowieczność, zaś dzięki właściwościom smarnym redukuje tarcie umożliwiając pracę silnika – w przypadku uruchomienia silnika bez oleju jego wewnętrzne mechanizmy ulegną natychmiastowemu uszkodzeniu w związku z zaistnieniem wzmożonego tarcia elementów metalowych. Poza funkcjami smarnymi oleje silnikowe pełnią inne, równie ważne funkcje:

Olej silnikowy ułatwia rozruch zimnego silnika – właściwa lepkość oleju ma wpływ na opory rozruchowe silnika, oraz gwarantuje smarowanie już od pierwszych chwil po uruchomieniu.

Olej silnikowy zmniejsza tarcie – lepkość oleju wpływa na grubość zmniejszającej opory tarcia warstwy „filmu” olejowego chroniącego części mechaniczne przed nadmiernym zużyciem, zaś wraz ze wzrostem lepkości oleju spadają opory tarcia. W związku z powyższym utrzymanie odpowiednich parametrów oleju jest ważne dla bezawaryjnej pracy silnika. Niestety w trakcie eksploatacji w związku z pojawieniem się zanieczyszczeń zmieniają się parametry oleju wpływające na zmianę lepkości.  Zanieczyszczenia w oleju pojawiają się w związku z naturalnymi procesami starzenia się oleju oraz jego utleniania, na wskutek zużycia poprzez tarcie i korozję wewnętrznych części silnika, oraz wskutek niepełnego procesu spalania (zanieczyszczenie sadzą).

Olej silnikowy chroni przed korozją – każde paliwo, benzyna oraz olej napędowy, zawiera siarkę. W procesie spalania paliwa zawierającego siarkę powstają tlenki siarki, które wraz z wilgocią tworzą kwas siarkowy powodujący korozję wszystkich elementów smarowanych oraz przyspieszenie starzenia się oleju. W celu ograniczenia niekorzystnego oddziaływania zanieczyszczeń do olejów dodawane są specjalne dodatki uszlachetniające neutralizujące kwaśne zanieczyszczenia mogące powodować korozję.

Olej silnikowy chłodzi silnik – przez godzinę pracy przez silnik spalinowy o mocy 80KM przepływa 1400 litrów oleju. Olej silnikowy przepływając przez silnik odbiera temperaturę z elementów z którymi ma styczność, w przypadku bardziej wysilonych konstrukcji silników spalinowych w celu obniżenia temperatury stosuje się natrysk oleju na denko tłoka.

Podsumowując, olej silnikowy: zmniejsza tarcie i zużycie silnika, utrzymuje wnętrze smarowanych podzespołów w czystości, oraz chroni wnętrze silnika przed korozją. Należy pamiętać iż wraz z przedłużającym się okresem eksploatacji parametry oleju pogarszają się, dlatego tak ważna jest regularna wymiana oleju silnikowego zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu. W przypadku użytkowania pojazdu w trudnych warunkach zaleca się skrócenie okresów pomiędzy wymianami oleju.

schemat budowy samochodu

UKŁAD HAMULCOWY

Konserwacja hamulców jest niezbędna w celu zapewnienia bezpieczeństwa samochodu

UKŁAD NAPĘDOWY

W warsztacie samochodowym FAST wymienisz przeguby napędowe, półosie, sprzęgła i wiele więcej

WYMIANA OLEJU

Okresowa wymiana oleju ma kluczowe znaczenia dla stanu technicznego silnika

WYMIANA ROZRZĄDU

Okresowa wymiana rozrządu zapobiega uszkodzeniom silnika i kosztownym naprawom

WSKAZÓWKI DLA KAŻDEGO KIEROWCY

Nasze opinie z Google

Oceniam warsztat i podejście na bardzo wysokim poziomie. Polecałem "pocztą pantoflową" znajomym i polecam tutaj. Młody zespół na który zawsze można liczyć, zwłaszcza w sytuacjach awaryjnych. Racjonalne i klarowne podejście do tematu. Oby tak właśnie wyglądało nowe pokolenie mechaników

Dawid H

Zaangażowanie warte podziwu, szybko i trafnie postawiona diagnoza zaoszczędziła mój czas, inni straszyli wymianą przekładni a okazało się że winowajcą okropnych stuków w mojej A3 jest część mocująca wahacz. Polecam!

Przem Ek

Bardzo dobry warsztat. Obsługa jest szybka i bezproblemowa. Robiłem u nich naprawy już kilka razy i nigdy się nie zawiodłem. Zdecydowanie polecam.

Piotrek K

Bez problemów, miła obsługa, naprawili auto na czas. Polecam 🙂

Diane Lane

Jestem zadowolony, auto naprawione, cena normalna.

Salvador Zabrali

Pełna profeska, dogadane na godzinę, wszystko zrobione na czas, ceny bardzo konkurencyjne.

FoX Andro

Znają się na rzeczy. Miałem różne doświadczenia z poprzednimi mechanikami. W FAST podeszli do tematu jakbym był ich znajomym. Doradzili co należałoby już wymienić a co jeszcze wytrzyma i nie ma potrzeby zmieniać. Dopasowali części do budżetu którym w tej chwili dysponowałem. Polecam i na pewno wrócę.

Rude Mike

Szybka i profesjonalna obsługa. Zdecydowanie mogę polecić. Panowie znają się na rzeczy 😉

Nicola Tokarz

Fachowo, szybko oraz bardzo mili Panowie 🙂 Na pewno wrócę, jeżeli będę mieć taka potrzebę! Polecam

Karolina Sybirska