Wymiana sprzęgła Szczecin

Jeśli uważasz, że masz problemy ze sprzęgłem w swoim aucie, najlepiej zabierz je do mechanika samochodowego w Szczecinie, który przeprowadzi diagnostykę i pomoże Ci zlokalizować problem. Koszt wymiany sprzęgła zaczyna się od około 300 zł nie wliczając części. Wymianę sprzęgła oraz inne naprawy wykonamy dla Ciebie w FAST Warsztat samochodowy Szczecin.

Większość ludzi zakłada, że sprzęgło w samochodzie jest pedałem na lewo od hamulca. To częściowo prawda, ale jest to nieco więcej niż to. Poniżej wyjaśniono, w jaki sposób działa sprzęgło, dlaczego jest ono ważne dla Twojego pojazdu oraz jakie opcje naprawy i konserwacji sprzęgła pozwolą utrzymać Twój pojazd w dobrym stanie i dobrze się nim poruszać.

Budowa sprzęgła

Sprzęgło jest podzespołem przekazującym napęd z silnika do skrzyni biegów. Składa się ono z trzech elementów: tarczy, docisku oraz łożyska, w niektórych konstrukcjach współpracuje z dwumasowym kołem zamachowym. Do zadań tarczy sprzęgła należy oprócz przenoszenia oraz rozłączania napędu również redukowanie drgań skrętnych przenoszonych z wału na skrzynię biegów oraz amortyzowanie przeciążeń powstających podczas ruszania pojazdu lub gwałtownego dodawania lub odejmowania gazu. Amortyzacja przeciążeń podczas ruszania odbywa się dzięki uślizgowi na styku elementu ciernego tarczy i docisku, zaś podczas jazdy do wytłumiania drgań skrętnych wału korbowego używany jest tłumik drgań zlokalizowany na tarczy sprzęgłowej. W części obecnie stosowanych konstrukcji tłumik drgań skrętnych w tarczy został zastąpiony kołem dwumasowym.

Serwis sprzęgła i wymiana sprzęgła

Elementem sprzęgła najbardziej narażonym na zużycie jest tarcza. Głównym elementem tarczy sprzęgłowej są okładziny cierne zużywające się poprzez tarcie każdorazowo podczas ruszania samochodu, oraz zmiany biegów. Aby zmniejszyć zużycie tarczy sprzęgła należy unikać gwałtownego ruszania, oraz jazdy na tak zwanym półsprzęgle tzn. z częściowo wciśniętym pedałem sprzęgła. W przypadku jazdy na półsprzęgle na styku tarczy sprzęgłowej i docisku następuje ciągłe tarcie powodujące przyspieszone zużycie okładzin ciernych. Do popularnych usterek sprzęgła należy również popękanie oraz zaolejenie okładzin ciernych. W przypadku uszkodzenia uszczelniacza na wale lub wałku skrzyni biegów następuje wyciek oleju i zabrudzenie tarczy sprzęgła czego efektem jest ślizganie się sprzęgła. W przypadku uszkodzenia elementów amortyzujących drgania skrętne podczas puszczania sprzęgła odczuwać będziemy gwałtowniejsze szarpanie lub wibracje. Docisk jest najtrwalszym elementem sprzęgła, może się odkształcić lub mogą pęknąć sprężyny dociskowe zapewniające odpowiedni docisk do tarczy sprzęgłowej. W związku z powyższym wymieniając tarczę należy również wymienić docisk. W przypadku pojawienia się szumu po wciśnięciu pedału sprzęgła najprawdopodobniejsze jest uszkodzone łożyska wyciskowe. Wymiana zespołu sprzęgła wymaga demontażu skrzyni biegów w związku z czym wymiana pojedynczych podzespołów jest nieopłacalna – wymieniając sprzęgło należy wymienić komplet tzn. tarczę, docisk oraz łożysko wyciskowe.

schemat budowy samochodu

UKŁAD HAMULCOWY

Konserwacja hamulców jest niezbędna w celu zapewnienia bezpieczeństwa samochodu

UKŁAD NAPĘDOWY

W warsztacie samochodowym FAST wymienisz przeguby napędowe, półosie, sprzęgła i wiele więcej

WYMIANA OLEJU

Okresowa wymiana oleju ma kluczowe znaczenia dla stanu technicznego silnika

WYMIANA ROZRZĄDU

Okresowa wymiana rozrządu zapobiega uszkodzeniom silnika i kosztownym naprawom

WSKAZÓWKI DLA KAŻDEGO KIEROWCY

Nasze opinie z Google

Oceniam warsztat i podejście na bardzo wysokim poziomie. Polecałem "pocztą pantoflową" znajomym i polecam tutaj. Młody zespół na który zawsze można liczyć, zwłaszcza w sytuacjach awaryjnych. Racjonalne i klarowne podejście do tematu. Oby tak właśnie wyglądało nowe pokolenie mechaników

Dawid H

Zaangażowanie warte podziwu, szybko i trafnie postawiona diagnoza zaoszczędziła mój czas, inni straszyli wymianą przekładni a okazało się że winowajcą okropnych stuków w mojej A3 jest część mocująca wahacz. Polecam!

Przem Ek

Bardzo dobry warsztat. Obsługa jest szybka i bezproblemowa. Robiłem u nich naprawy już kilka razy i nigdy się nie zawiodłem. Zdecydowanie polecam.

Piotrek K

Bez problemów, miła obsługa, naprawili auto na czas. Polecam 🙂

Diane Lane

Jestem zadowolony, auto naprawione, cena normalna.

Salvador Zabrali

Pełna profeska, dogadane na godzinę, wszystko zrobione na czas, ceny bardzo konkurencyjne.

FoX Andro

Znają się na rzeczy. Miałem różne doświadczenia z poprzednimi mechanikami. W FAST podeszli do tematu jakbym był ich znajomym. Doradzili co należałoby już wymienić a co jeszcze wytrzyma i nie ma potrzeby zmieniać. Dopasowali części do budżetu którym w tej chwili dysponowałem. Polecam i na pewno wrócę.

Rude Mike

Szybka i profesjonalna obsługa. Zdecydowanie mogę polecić. Panowie znają się na rzeczy 😉

Nicola Tokarz

Fachowo, szybko oraz bardzo mili Panowie 🙂 Na pewno wrócę, jeżeli będę mieć taka potrzebę! Polecam

Karolina Sybirska