obsługa paska klinowego

Pasek klinowy Twojego pojazdu ma decydujące znaczenie dla jego funkcjonalności. Jeśli ulegnie awarii, istotne systemy pojazdu mogą nie funkcjonować poprawnie. Zużyty pasek napędowy lub, co gorsza, całkowicie zepsuty, może poważnie uszkodzić silnik samochodu, alternator, a nawet pompę wspomagania kierownicy.

Jeśli pozwolisz, aby pasek klinowy w Twoim samochodzie pracował zbyt długo bez wymiany, prawdopodobnie skończy się to kosztowną naprawą samochodu, której można było łatwo uniknąć. Regularna konserwacja i profilaktyczna wymiana zgodnie z zaleceniami producenta zawsze pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze w dłuższej perspektywie.

Funkcja paska klinowego

Pasek klinowy, zwany również paskiem napędowym, jest wykonany z gumy. Łączy on kompresor klimatyzacji, wspomaganie kierownicy i alternator z wałem korbowym silnika. Wał korbowy przesyła moc do każdego z tych podzespołów, jeśli zaś pasek nie działa prawidłowo, elementy wyposażenia elektrycznego samochodu mogą nie działać, a akumulator nie będzie prawidłowo naładowany.

Pasek klinowy wymaga kontroli przy każdej wymianie oleju. Nasi mechanicy upewnią się, że pasek, napinacz oraz rolki prowadzące są w dobrej kondycji.

Sprawdzenie stanu paska klinowego

Paski klinowe ulegają zużyciu tak samo jak wszystkie inne części pojazdu i często pękają z powodu przyspieszonego starzenia się materiału w wyniku działania na niego wysokiej temperatury silnika. Zaleca się, aby przed osiągnięciem przez pojazd krytycznego poziomu przebiegu zlecić wymianę paska klinowego. Regularne kontrole pomogą nie tylko zidentyfikować wyraźne oznaki zużycia, ale także rozpoznać wczesne oznaki ostrzegawcze:
- Hałas lub pisk dobiegający z okolic silnika samochodu
- Rozdarcia, rowki lub pęknięcia na pasku klinowym
- Rozwulkanizowanie się paska klinowego
- Zapalająca się podczas pracy kontrolka ładowania akumulatora

Wymiana paska klinowego

Jeśli pasek klinowy jest zerwany może być trudno skręcić kierownicą i jazda może być niebezpieczna. Jeśli pojazd jest starszy lub jeśli słychać pisk z okolic silnika, konieczna może być wymiana paska napędowego. Ważne jest, aby jak najszybciej dokonać wymiany, aby uniknąć poważniejszych, a co za tym idzie, kosztownych uszkodzeń.

Koszt wymiany paska

Koszt wymiany paska jest dość minimalny w porównaniu do uszkodzeń, które mogą wystąpić w przypadku pozostawienia wadliwie działającego paska w pojeździe. W ramach rutynowej konserwacji, mechanik może w razie potrzeby sprawdzić i wymienić każdy pasek.

Umów się na wymianę paska klinowego

FAST Warsztat Samochodowy
ul. Szeroka 56, Szczecin

tel. 500-84-88-35