Serwis układu ABS

Hamulce są najważniejszym elementem bezpieczeństwa w Twoim samochodzie. Układy zapobiegające blokowaniu kół (ABS) są standardowo stosowane w pojazdach i pomagają zapewnić optymalną siłę hamowania przy słabej trakcji na drodze.

O układach zapobiegających blokowaniu się kół podczas hamowania

Krótko mówiąc, układy przeciwblokujące lub ABS zapobiegają blokowaniu się kół podczas gwałtownego hamowania, które mogłoby spowodować wymknięcie się samochodu spod kontroli. W większości przypadków układy przeciwblokujące pozwalają kierowcy na zatrzymanie samochodu na najkrótszym możliwym odcinku i utrzymanie kontroli nad pojazdem.

Zaawansowany system ABS monitoruje prędkość każdego z kół i utrzymuje je w tym samym tempie poprzez przyhamowanie lub zwolnienie hamowania na poszczególne koła. To właśnie powoduje pulsowanie pedału hamulca podczas gwałtownego hamowania. Rezultatem pracy dobrego układu przeciwblokującego jest lepsza kontrola nad pojazdem i mniejsze prawdopodobieństwo poślizgu - szczególnie na mokrych lub śliskich powierzchniach. Technologia ABS stała się standardem praktycznie we wszystkich samochodach i z każdą nową generacją pojazdów staje się coraz bardziej elastyczna i skuteczna.

Czyszczenie i wymiana czujników ABS

Technologia ABS wymaga regularnej kontroli i konserwacji przez wykwalifikowanego specjalistę, aby mogła działać bezpiecznie i niezawodnie. Jedną z najczęstszych czynności konserwacyjnych jest czyszczenie czujników monitorujących prędkość obrotową kół. Czujniki te są narażone na zabrudzenia które mogą powodować nieprawidłowe działanie.

Zaleca się, aby wszyscy właściciele pojazdów włączyli kontrolę hamulców do swojego rutynowego programu konserwacji pojazdu - zaleca się kontrolę działania ukłądu hamulcowego wraz z wymianą oleju lub wymianą opon. Sprawdzenie przez wykwalifikowanego mechanika układu ABS zapewni Ci odpowiednią siłę hamowania, a Ty i Twoi pasażerowie pozostaniecie chronieni przez sprawny układ hamulcowy pojazdu.

Jak działa system ABS

System hamulcowy ABS opiera się na pracy komputera sterującego, oraz na pracy układu elektrycznego i hydraulicznego. Zasadniczo, technologia ABS przejmuje takzwane hamowanie progowe - wykonywane przez wykwalifikowanych kierowców poprzednich generacji - i automatyzuje je, co oznacza, że kierowcy o wszystkich poziomach umiejętności mogą korzystać z tych samych standardów bezpieczeństwa.

W celu zapewnienia prawidłowej pracy układu ABS konieczne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu płynu hamulcowego. Należy również usuwać wszelkie usterki elektryczne wpływające bezpośrednio na pracę systemu ABS. Ważne jest, aby regularnie kontrolować hamulce ABS, aby zapewnić ich właściwe działanie i bezpieczeństwo.

Potrzebujesz pomocy w zakresie układu ABS?

Jeśli podejrzewasz, że układ ABS nie działa prawidłowo lub jeśli lampka ABS na desce rozdzielczej świeci się, umów się na wizytę w warsztacie samochodowym.

Umów się na naprawę układu ABS

FAST Warsztat Samochodowy
ul. Szeroka 56, Szczecin

tel. 500-84-88-35